Popis závad souvisejících s končící životností systému dom.telefonů

  • v hovoru je slyšet brum ("vrčení") nebo i hovor z bytů, třeba i rádio či televizi
  • v jednotlivých telefonech přestává být slyšet hovor, napřed jednosměrně, poté úplně
  • přestává fungovat podsvícení jmenovek
  • zvonění funguje sporadicky, občas se stane, že se návštěva nedozvoní
  • NEJHORŠÍ TYP ZÁVADY : tlačítko zvoní na někoho jiného nebo na více bytů, resp. na část bytů se nedá dozvonit vůbec (závada v rozvodech, většinou zaviněná hlodavci)

 

Jak laicky poznáte  dráty k analogovému telefonu ? Ve dvou lidech a s mobily to jde velmi dobře. Postavíte kolegu ke zvonkovému tablu u vstupu do domu a Vy bude postupně spojovat různé dva dráty. V momentě, kdy "zabzučí" elektrický zámek nebo se dveře začnou otevírat, máte dráty č.3 a č.1 (který je který poznáte až po chvíli).  Jeden z těchto drátů připojte na svorku č.3 a jeden na svorku č.1. Potom dáte sluchátko telefonu k uchu a postupně připojujte po jednom drátu svorku č.6. Pokud se ozve šum z ulice a kolega dole u vchodu, máte dráty č.1 a č.3 dobře. Pokud se v telefonním sluchátku ozve vrčení, přehoďte dráty č.1 a č.3 a potom byste měli slyšet šum a kolegu dole. Drát na svorce č.6 nechte už připojen. Se sluchátkem na uchu zkuste "ťukat" na svorku č.2, mělo by být slyšet mírné praskání. A rovněž už Vás uslyší i kolega. No a máte všechny 4 dráty zapojeny. Pokud je systém pětivodičový, zkuste zbývající dráty přikládat na svorku č.4 za současného přerušovaného zvonění na Vaše tlačítko na zvonkovém table kolegou odspoda. Pokud Vám odspodu nezvoní zvonek, může být nefunkční (bývá v rozvodnici nade dveřmi bytu) nebo (po rekonstrukci) není ani nezapojen.

Bytové zvonky jsou na 6-12 V, lepší je nepoužívat německé (mají vyšší proudový odběr). Melodické zvonky zase mají tak malý odběr, že někdy spínají samovolně. A některé bytové zvonky jsou napájeny jen jednou půlvlnou (usměrnění jen jednou diodou, nikoliv Graetzovým 4-diodovým můstkem), takže přetěžují napaječ a ten vypíná celý systém domovních telefonů.

Každopádně pokud se Vám nepodaří oprava laicky, zavolejte, poradíme.